Μερικές φορές, το ανόητο μπουντρούμι που σέρνεται, τουλάχιστον μέσα σε ένα βιντεοπαιχνίδι, είναι καλό. Δεν έχω ουσιαστικά ανιχνεύσει ένα πραγματικό μπουντρούμι, για να είμαι ειλικρινής.
Ενώ λατρεύω τα παιχνίδια που βασίζονται σε ιστορίες, μερικές φορές θέλω απλώς να περιστρέφω κατακόμβες, διαδρόμους και δωμάτια που βασίζονται σε εικονοστοιχεία, χτυπώντας ή ανατινάσσοντας ορδές κακών καθώς συγκλίνουν στην τοποθεσία μου.
Προγραμματιστής OrangePixel (Πυροβόλα όπλα, Μεγανοειδές) έχει καταλάβει πώς να ενσωματώνει τέλεια την εμπειρία ανίχνευσης του μπουντρούμι μέσα σε ένα τέλειο pixel-arcade eye-candy shell.
![IMG_0056 IMG_0056](/f/a784d13bab6a8ddcae826f6ef751d49e.jpg)
Οι παίκτες θα επιλέξουν έναν χαρακτήρα από μία από τις τέσσερις κατηγορίες: Elf, Warrior, Wizard ή Valkyrie. Κάθε χαρακτήρας έχει τα δικά του πλεονεκτήματα και αδυναμίες, αλλά όλοι παίζουν ως χαρακτήρες εμβέλειας. η διαφορά είναι στα στατιστικά τους. Η μαγεία της Valkyrie διαρκεί περισσότερο και αποκτά γρηγορότερη εμπειρία, για παράδειγμα, ενώ ο Warrior είναι ο ισχυρότερος από τη δέσμη, προκαλώντας μεγαλύτερη ζημιά από τις άλλες κατηγορίες.
Οι ήρωες κινούνται μέσα σε κάθε τυχαία δημιουργημένο μπουντρούμι, σκοτώνοντας κακούς όπως κρανία, νυχτερίδες, λάσπη και παρόμοια. Κρατώντας πατημένο το κουμπί πυροδότησης, απελευθερώνονται μια σειρά από βέλη, άξονες ή μαγικά μπουλόνια (ανάλογα με την τάξη) που θα σκοτώσουν τους εν λόγω εχθρούς σε όλο και μεγαλύτερες ποσότητες χτυπημάτων. Υπάρχουν τυχαίες αναζητήσεις πίσω από πόρτες με σήμανση ερωτηματικών, πολλά λάφυρα για παραλαβή και μια αξιολάτρευτη ιστορία που δείχνει τους ήρωές μας να είναι όσο το δυνατόν πιο εγωκεντρικοί. Θέλω να πω, σοβαρά, η παραλαβή χρυσού και πολύτιμων λίθων από το πάτωμα κάποιου σκοτεινού μπουντρούμι δεν είναι πραγματική δουλειά, έτσι;
Heroes of Loot είναι ένα ικανοποιητικό μίγμα του Κατεργάρης-όπως το permadeath και το Gauntlet στυλ παιχνιδιού και γραφικών. Το soundtrack είναι επίσης υπέροχα παλιό, με εφέ που με έφεραν πίσω στις στοές της νιότης μου. Δυστυχώς, δεν υπάρχει multiplayer στην έκδοση iOS, μια θλιβερή παράλειψη που ελπίζω ότι οι προγραμματιστές θα διορθώσουν σύντομα. Η έκδοση Ouya έχει ήδη δύο λειτουργίες παίκτη και τεσσάρων παικτών, αληθινήΓάντι-η εμπειρία στυλ θα ήταν γλυκιά νιρβάνα παιχνιδιού.
![IMG_0059 IMG_0059](/f/ea4eca3cdbb5b9cbe045dd27449bdac2.jpg)
Το να παίζετε το παιχνίδι με τα ενσωματωμένα χειριστήρια αφής είναι αρκετά ευχάριστο, αλλά να ρίχνετε το iPad σε ένα iCade, ή χρησιμοποιώντας συμβατό χειριστήριο όπως το SteelSeries Δωρεάν παίρνει εντελώς Heroes of Loot στην προφανή κορυφή του. Αυτό είναι ένα παιχνίδι που είναι σχεδόν τέλειο με φυσικούς ελέγχους και ανυπομονώ να δω πώς λειτουργεί μόλις η ομάδα το εφαρμόσει API ελεγκτή iOS 7.
Ακόμα κι έτσι, υπάρχουν μερικές δυσλειτουργίες ελέγχου, όπως οι πόρτες. Η είσοδος και η έξοδος των μικρών ηρώων από πόρτες και γύρω από στενούς διαδρόμους μπορεί να είναι λίγο απογοητευτική. Υπήρξαν μερικές περιπτώσεις περσινής απώλειας πλιάτσικου που οφείλονταν αποκλειστικά στο να κολλήσουν έξω από μια πόρτα αναζήτησης, οδηγώντας σε ταυτόχρονες περιπτώσεις κατάρας και πολτοποίησης κουμπιών.
Αυτό που πραγματικά κάνει Heroes of Loot τόσο συναρπαστική είναι η πλήρης εστίαση στους βασικούς μηχανισμούς της εξερεύνησης, της μάχης και της συλλογής αντικειμένων. Είναι απόλυτα κατάλληλο για να παίζετε και να παίζετε για λίγο, αλλά προσφέρεται και για μεγαλύτερες περιόδους παιχνιδιού, ειδικά με έναν φυσικό ελεγκτή.
![]() Το καλό: Τα εικαστικά και οι ήχοι είναι φανταστικοί, σταθεροί μηχανισμοί παιχνιδιού και οι ρετρό ευαισθησίες το καθιστούν απαραίτητο Το κακό: Τα χειριστήρια οθόνης αφής δεν είναι ο καλύτερος τρόπος παιχνιδιού, η είσοδος στις πόρτες είναι δύσκολη. Η ετυμηγορία Heroes of Loot είναι ένα σχεδόν τέλειο μείγμα καλής εμφάνισης, ρετρό-νεύματος, pixel-artist, dungeon-crawling goodness gaming, εξίσου καλό για σύντομες ή μεγαλύτερες περιόδους παιχνιδιού. Χρειάζεται έναν ελεγκτή για να αξιοποιήσει τις πραγματικές του δυνατότητες. Αγοράζω από:App Store |