Steve Jobs illaluktande gamla sandaler såldes precis på auktion

Ett udda sortiment av påstådda artefakter från Steve Jobs vildmarksår - inklusive ett par av hans klassificerade löpandaler - såldes på auktion idag. Och även om det inte är helt klart vem som köpte dem, tjänade alla de olika artiklarna, som går tillbaka till Steve Jobs NeXT -år, fortfarande med en fin slant.

Det fanns totalt sju föremål, hämtade från den personliga samlingen av Mark Sheff, en naturlig matkock som också slutade med att hantera Jobs Albany, Kaliforniens egendom på 1980 -talet. Sheff berättade Business Insider:

”Steve letade efter live-in-hjälp. Vi hade erfarenhet av ekologiskt trädgårdsarbete och naturlig matlagning ”, skrev Scheff i ett mejl.

Enligt Sheff skaffade han föremålen genom att samla dem när Jobs slängde dem, vilket ofta var för att "han behöll väldigt få saker."

”Vi behöll några, delade några med landskapsarkitekterna och vännerna och tog med några till Goodwill. Samlingen vi slutade med är ganska slumpmässig ”, skrev Sheff.

Artiklarna inkluderar ett par Jobs begagnade Birkenstocks, en svart NeXT -turtleneck, ett använt Seiko -armbandsur och en grupp om fyra mindre föremål, inklusive ett NeXT -visitkort och en vintage Apple -penna.

Det är okänt hur mycket varje vara sålde för, även om budgivningen började på $ 850, och gruppen mindre artiklar uppenbarligen gick upp till $ 3400.

Någon annan som är orolig för att den som vann Jobs sandaler gjorde det på grund av en fetisch för att ha nosat dem?

Källa: Business Insider

Senaste blogginlägget

Yahoo! 3.0 för iOS får imponerande sammanfattningar av naturspråk, rekommendationer och mer
September 11, 2021

| Cult of Mac
September 11, 2021

Kan du inte få tag på en iPad mini? Apple erbjuder nu upphämtningsbokningar i butik för online-beställningar
September 11, 2021