Σαν να μην έφτανε η ήδη εκπληκτική σειρά καμερών, η Panasonic την ενίσχυσε με πέντε νέα μοντέλα σήμερα, συμπεριλαμβανομένων δύο με φακό ζουμ 24x αξιόλογο για παπαράτσι και έναν άλλο κατασκευασμένο για συγκαλυμμένες συνθήκες χαμηλού φωτισμού με φακό f2 και υψηλή ευαισθησία αισθητήρα.
Τα δύο ζουμ 24x απευθύνονται πραγματικά σε δύο διαφορετικά μέσα. Ενώ και τα δύο είναι υβριδικά ικανά να τραβήξουν φωτογραφίες και βίντεο υψηλής ευκρίνειας, το FZ40 400 δολαρίων απευθύνεται στον παραδοσιακό φωτογράφο με χαρακτηριστικά όπως καντράν για χειροκίνητο έλεγχο και γρήγορη αυτόματη εστίαση. Το FZ100 ($ 500), από την άλλη πλευρά, απευθύνεται αποκλειστικά στο βίντεο, με δυνατότητα λήψης σε 1080, στερεοφωνικό ήχο Dolby Digital και είσοδο για ένα προαιρετικό στερεοφωνικό μικρόφωνο.
Ο 500 $ χαμηλού φωτισμού LX5 συνδυάζει φακό ευρείας γωνίας 24 mm, ορθάνοιχτο f2-εντυπωσιακά γρήγορο για point-n-shoot-με ψηφιακή φωτογραφική βουντού σαν αισθητήρα φαντασίας υψηλής ευαισθησίας, τριπλής CPU μείωση θορύβου? ο συνδυασμός θα πρέπει να παρέχει αρκετή όμοια για λήψη φωτογραφιών και βίντεο με καλή εμφάνιση σε συνθήκες όπου οι περισσότερες κάμερες PnS θα δημιουργούσαν ένα θορυβώδες χάος.
Τα υπόλοιπα δύο είναι: το TS10, το οποίο γίνεται το λιγότερο ακριβό στιβαρό, αδιάβροχο μοντέλο τους $ 250, και το λεπτό, συσκευασμένο με χαρακτηριστικά-ζουμ 5x, βίντεο 1080, ευρυγώνιος φακός 24mm-FX700, αυτοκόλλητα σε $400. Και οι πέντε θα πρέπει να φτάσουν στα τέλη Αυγούστου.