Η Apple είναι σθεναρός υπερασπιστής της ιδιωτικής ζωής των πελατών της, γι 'αυτό και κάθε iPhone και iPad έχει τα δεδομένα της κρυπτογραφημένα από προεπιλογή. Αλλά σύμφωνα με τον CEO της AT&T Randall Stephenson, η Apple και ο διευθύνων σύμβουλος Tim Cook θα πρέπει να δείξουν την κοιλιά τους και αφήστε το Κογκρέσο να αποφασίσει εάν τα κρυπτογραφημένα δεδομένα θα πρέπει να είναι προσβάσιμα μέσω backdoors από την κυβέρνηση πρακτορεία.
Σε νέα συνέντευξη με Η Wall Street Journal, Ο Stephenson υποστήριξε:
«Δεν νομίζω ότι είναι απόφαση της Silicon Valley να αποφασίσει εάν η κρυπτογράφηση είναι το σωστό. Καταλαβαίνω την απόφαση του Τιμ Κουκ, αλλά δεν νομίζω ότι είναι δική του απόφαση... Προσωπικά πιστεύω ότι αυτό είναι ένα ζήτημα που πρέπει να αποφασιστεί από τον αμερικανικό λαό και το Κογκρέσο, όχι από εταιρείες ».
Φυσικά, ο αμερικανικός λαός - και σίγουρα το Κογκρέσο - δεν καταλαβαίνει πραγματικά το ζήτημα. Πολλοί κυβερνητικοί οργανισμοί θέλουν την Apple να ενσωματώνει πίσω πόρτες στους μηχανισμούς κρυπτογράφησής της, ώστε να μπορούν εύκολα να έχουν πρόσβαση σε ιδιωτικά δεδομένα εάν υποπτεύονται ότι ένας χρήστης iPhone, iPad ή Mac είναι ένοχος για έγκλημα.
Ακόμα κι αν οι κυβερνητικές υπηρεσίες μπορούν να εμπιστευτούν ότι δεν θα κάνουν κατάχρηση αυτής της πολιτικής, ωστόσο, η Apple υποστηρίζει ότι τέτοιες πίσω πόρτες είναι εξίσου πιθανό να κακοποιηθούν από χάκερ όσο και για να βοηθήσουν τις υπηρεσίες επιβολής του νόμου. Δεν υπάρχει κάτι τέτοιο όπως μια ασφαλής πίσω πόρτα όταν πρόκειται για κρυπτογράφηση, λένε.
Το πρόβλημα κρυπτογράφησης θερμαίνεται γρήγορα για την Apple. Η κρυπτογράφηση του iPhone είναι τόσο καλή, ούτε αστυνομικοί μπορούν να το προσπεράσουν, και το FBI μάλιστα το έχει σκεφτεί να οδηγήσει την Apple στα δικαστήρια για το ζήτημα.
Εν τω μεταξύ, οι νομοθέτες τόσο στη Νέα Υόρκη όσο και στην Καλιφόρνια προσπαθούν να ψηφίσουν νόμους απαγόρευση κρυπτογραφημένων iPhone από την πώληση στις πολιτείες τους.
Τι νομίζετε; Πρέπει να σπηλιάσει η Apple; Και αν ο Κουπερτίνο δεν σπηλιάσει πρόθυμα, τελικά θα αναγκαστεί έτσι κι αλλιώς; Ενημερώστε μας στα σχόλια.