Ο Καθηγητής Τέχνης Ζωγραφίζει τον oρωά του, Στιβ Τζομπς, χρησιμοποιώντας τίποτα παρά μόνο περιγραφικές λέξεις
![Ο Καθηγητής Τέχνης Ζωγραφίζει τον oρωά του, Στιβ Τζομπς, χρησιμοποιώντας τίποτα παρά μόνο περιγραφικές λέξεις fA321](/f/11ae0ade805dee73a04d8e41b12f315c.jpg)
Σύμφωνα με το redditor cheeseboyhalpert (αναμφίβολα α ψευδώνυμο), αυτό το πορτρέτο του Στιβ Τζομπς δημιουργήθηκε από το τίποτα εκτός από λέξεις, όμορφες λέξεις.
Ο Cheeseboy - καθηγητής τέχνης - ανέθεσε στους μαθητές του το έργο να σχεδιάσουν τον ήρωά τους χρησιμοποιώντας μόνο περιγραφική λέξη, μια κάπως προηγμένη τεχνική τέχνης. Δείτε πώς ο καθηγητής Ο Cheeseboy περιγράφει τη διαδικασία:
Εάν δυσκολεύεστε να δείτε ακριβείς αναλογίες, σας συνιστώ να ερευνήσετε τη μέθοδο σχεδίασης πλέγματος. Δημιουργήστε ένα πλέγμα μιας ίντσας στη φωτογραφία σας για να το αντλήσετε και, στη συνέχεια, δημιουργήστε πολύ ελαφρά ένα πλέγμα μιας ίντσας στο χαρτί σχεδίασης. Χρησιμοποιήστε κάθε τετράγωνο για να σας βοηθήσει να προσδιορίσετε πού πρέπει να τοποθετηθούν τα βασικά ορόσημα στο σχέδιο. Μόλις έχετε ένα πολύ ελαφρύ σχέδιο γραμμής και έχετε μια καλή ιδέα για το πού θα είναι τα πιο σκοτεινά μέρη του σχεδίου, σβήστε το πλέγμα. Από εκεί, ξεκινήστε να γράφετε πρώτα τις λέξεις που επιλέγετε στα πιο σκοτεινά σημεία. Μόλις τα κάνετε αρκετά σκοτεινά, ξεκινήστε να γράφετε μεγαλύτερες λέξεις στις περιοχές του μεσαίου τόνου. Είναι βασικά κατανοητό ότι όσο μικρότερες είναι οι λέξεις, τόσο πιο σκοτεινή θα είναι η περιοχή. Επίσης, είναι θέμα πόσα στρώματα λέξεων χρησιμοποιείτε σε ένα συγκεκριμένο σημείο. Αποθηκεύστε τις πιο ελαφριές περιοχές για το τέλος. Οι φωτεινότερες περιοχές πρέπει να έχουν τις μεγαλύτερες, πιο διαχωρισμένες λέξεις.
Το τελικό αποτέλεσμα είναι εντυπωσιακό, αν και σίγουρα δεν είμαι ο μόνος που βλέπει τη λέξη «σέξι» να κοιτάζει έξω από την ωμοπλάτη του Στιβ.