Βρέθηκε: Μια αποικία συνταξιούχων Mac στο Βερολίνο, Γερμανία
Καθώς πήγαινα στην τοπική μου μπυραρία με τη φωτογραφική μηχανή, τελικά σταμάτησα για να πάρω ένα καλό στιγμιότυπο από ένα από τις αγαπημένες μου οθόνες του Βερολίνου, οι οποίες ανήκουν στην τοπική επισκευή και μεταπώληση υπολογιστών Εταιρία Fux Δεδομένα. Κάντε κλικ για προσαρμογή.
Πόσο υπέροχα είναι ρετρό αυτό; Η οθόνη ήταν κάποτε μια όαση Prenzlauer Berg για συνταξιούχους Mac, με παλιό Macintosh IId, Power Mac G4 Cube, Apple IIe, iMac G3, eMac και Macintosh Plus, καθώς και ο περίεργος άνδρας, ένα αρχαίο Commodore CBM που εξακολουθεί να δείχνει έντονα έτοιμο για ένα ωραίο παιχνίδι Παγκόσμιος Θερμοπυρηνικός Πόλεμος.
Πρόσφατα, όμως, η οθόνη άλλαξε με την προσθήκη πιθανώς άδειων κουτιών για τα unibody MacBook Pro και iPad. Είναι σαν ένα ζευγάρι μετροσεξουαλικών εικοσάρηδων να χτυπούν έναν ανώτερο χορό στο τοπικό κάστρο συνταξιοδότησης.
Δεν υπάρχουν πολλά νέα σε αυτήν την ανάρτηση, ήθελα πάντα να μοιραστώ. Πιθανότατα έχω περάσει περισσότερες ώρες από ό, τι μπορώ να υπολογίσω για το ξεκάθαρα ενεργοποιημένο CRT του G3: η τρέχουσα θεωρία εργασίας μου είναι ότι είναι η συνέπεια της κακόβουλης εγκατάστασης του OS X 10.5.