Το Triplecorder δεν είχε δυναμικό ήχο αλλά σίγουρα φαινόταν όμορφο
![Το Triplecorder δεν είχε δυναμικό ήχο αλλά σίγουρα φαινόταν όμορφο Το Answer ATR-102 triple corder. Φωτογραφία: Georges Meguerditchian](/f/b5fff1839ff4514dc88b62c96431bd56.jpg)
Υπήρχε μια εποχή που μια συσκευή που είχε περισσότερες από μία λειτουργίες ήταν κάτι που πρέπει να δούμε.
Χρειάστηκε ένα πραγματικό κατόρθωμα μηχανικής για να φτιάξετε μια μηχανή που θα μπορούσε να κάνει πολλά πράγματα χωρίς να καταλαμβάνει ένα μεγάλο κομμάτι του σαλονιού σας.
Δεν ξέρω αν το Answer ATR-102 Triplecorder μπορεί να θεωρηθεί ένα τέτοιο θαύμα τεχνολογίας, αλλά είναι τρομερά δροσερό να το δούμε.
Κατασκευασμένο στο Τόκιο τη δεκαετία του 1960, το Triplecorder ήταν ένα ραδιόφωνο τρανζίστορ με μπαταρία, από ρολό σε κύλινδρο μαγνητόφωνο και πικάπ, όλα σε ένα σχετικά φορητό, κυκλικό μεταλλικό περίβλημα που ζύγιζε λίγο περισσότερο από 3 λίρες.
Περιστασιακά εμφανίζονται προσφορές Triplecord στο eBay, που φέρνουν μερικές εκατοντάδες δολάρια αν όλα τα εξαρτήματα και το αρχικό κουτί είναι μαζί με τη μονάδα. Αλλά το διαδίκτυο προσφέρει λίγες ενδείξεις για το πόσα Triplecorders πωλήθηκαν αρχικά. Ούτε θα βρείτε πολλά για την απόδοση της συσκευής, το ιστορικό του Answer ή αν η Triplecorder εξελίχθηκε σε άλλο στερεοφωνικό/προϊόν εγγραφής.
Οι λέξεις "Three Purpose" εμφανίστηκαν με κίτρινο χρώμα στο κουτί του Triplecorder. Το εγχειρίδιο χειριστή είναι online, αλλά δεν υπάρχουν πολλά παραδείγματα διαφήμισης που προωθούν το gadget.
Ρωσική ιστοσελίδα Vintage Technics, το οποίο προσφέρει αρκετά πλήρη προφίλ εκλεκτής ποιότητας εξοπλισμού ήχου, βίντεο και τηλεόρασης, παρέχει ένα περιγραφή της απάντησης ATR-102, μαζί με προδιαγραφές και εικόνες που δείχνουν διάφορα στάδια της αποδόμηση
Το Triplecorder τροφοδοτήθηκε από τρεις μπαταρίες D και είχε έναν προσαρμογέα που τοποθετείται σε έναν από τους τροχούς για να παίξει 45s. Υπήρχε ένας αφαιρούμενος βραχίονας τόνου για τη λειτουργία φωνογράφου και η μονάδα είχε επίσης μικρόφωνο και κεραία pop-on για το ραδιόφωνο AM. Μια δερμάτινη θήκη μεταφοράς είχε χώρο για έναν χειριστή να αποθηκεύει δίσκους.
Όταν οι ηλικιωμένοι από εσάς λένε ότι το βινύλιο ακούγεται καλύτερα, δεν μιλούν για δίσκους που παίζονται στο Triplecorder. Ακούστε μόνοι σας τα παρακάτω βίντεο στο YouTube.
"Η κατασκευή και η εμφάνιση της μονάδας είναι καλές, ο πρωτότυπος σχεδιασμός κάνει καλή εντύπωση", είπε ανώνυμος συλλέκτης Vintage Technics γράφει για τη συσκευή. «Φυσικά δεν είναι Hi-Fi, αλλά είναι ένα παιχνίδι και λειτουργεί καλά».
Εάν έχετε πληροφορίες για το φαινομενικά σύντομο ιστορικό του Triplecorder, μοιραστείτε το στην παρακάτω ενότητα σχολίων.