Αν κοιτάξετε το έργο του φωτογράφου και του γραφίστα Αλμπέρτο Σεβέσο, μπορεί ακούσια να αισθανθείτε ότι βρίσκεστε στη μάχη ενός τεστ μελάνης Rorschach.
Κοιτάζετε μελάνι σίγουρα και, μαγευμένοι, δεν μπορείτε παρά να επεξεργαστείτε αυτό που βλέπουν τα μάτια και ο εγκέφαλος. Μοιάζει με λάβα, λιωμένο πλαστικό ή εκρήξεις αερίων από ένα εξελισσόμενο αστέρι στο βαθύ διάστημα. Η καρδιά αναμφίβολα θα δει την ομορφιά, αλλά το έντερο μπορεί να τρέμει και να αγωνίζεται.
Ο Seveso, ένας πολύ περιζήτητος εκδοτικός και εμπορικός φωτογράφος, ελπίζει ότι ανακατεύει το εσωτερικό μας όταν καταγράφει τη φευγαλέα τέχνη του μελανιού ή του χρώματος που χύνεται στο νερό.
[avocado-gallery ids = ”289457,289458,289459,289460,289461,289462,289463,289464,289465 ″]
Ο τυλιγμένος σωλήνας άφησε ένα σημάδι στο γρασίδι, ένα ξεθώριασμα του χρώματος όπου ο ήλιος δεν μπορούσε να λάμψει.
Από εκείνη τη στιγμή στο μπροστινό του γκαζόν, Μπιν Νταν συνειδητοποίησε ότι μπορούσε να δημιουργήσει μια φωτογραφική διαδικασία χρησιμοποιώντας το φως του ήλιου, τα φύλλα και το γρασίδι. Δεν είχε ιδέα ότι η μέθοδος του θα εξελιχθεί σε μια οργανική διαδικασία αυτο-ανακάλυψης.
Σε φύλλα από τον κήπο της οικογένειάς του, ο Νταν φέρνει νέα εξέταση σε έναν παλιό πόλεμο, τυπώνοντας στοιχειωμένα πρόσωπα και φρικτές σκηνές από τη σύγκρουση του Βιετνάμ με το φως και τη χλωροφύλλη.