ΠΟΡΤΛΑΝΤΟ, Όρεγκον - Το λαμπερό φως από τις πινακίδες μπύρας στο παράθυρο αντανακλά το πρόσωπο της Αρκούδας. Απόψε στέκεται φρουρός σε ένα από τα αγαπημένα hot spots του Πόρτλαντ και η γραμμή εκτείνεται στον δρόμο.
Ένα ετερόκλητο καστ χαρακτήρων περιμένει υπομονετικά την ευκαιρία τους να ξεπεράσουν την ασφάλεια. Αλλά δεν είναι εδώ για να δουν ένα punk ή metal σόου, ούτε καν για έναν καυτό DJ. Βρίσκονται στη σειρά για να ξεφορτωθούν τις τσέπες τους Κυρία Pac-Man και άλλα vintage βιντεοπαιχνίδια στο Portland’s Ground Kontrol.
Με περισσότερα από 60 βιντεοπαιχνίδια και σχεδόν 30 φλίπερ σε λειτουργία-όλα στην τιμή που ήταν περίπου το 1985-δεν είναι περίεργο που το arcade είναι γεμάτο με nerds παιχνιδιών.
«Το καλύτερο μέρος είναι πιθανώς να βλέπεις αυτό το βλέμμα στα μάτια κάποιου όταν μπαίνει μέσα Έλεγχος εδάφους για πρώτη φορά », δήλωσε ο Art Santana, υπεύθυνος εκδηλώσεων της στοάς. «Είναι ένα σχετικά απλό μέρος από έξω, και πριν καν ανοίξετε την πόρτα παίρνετε μια υπόδειξη για το τι υπάρχει μέσα από έναν ειδικό βρόχο arcade ήχων περιβάλλοντος που παίζουμε στην πόρτα».
Το arcade κυκλοφόρησε το 1999 από δύο εργαζόμενους σε δισκοπωλεία. Με μια αλλαγή τοποθεσίας και μια αναδιαμόρφωση, από τότε γίνονται γνωστές.
Τη μέρα είναι μια οικογενειακή γη, διασκεδαστική γη, αλλά κάθε βράδυ στις 5 μ.μ. το μπαρ ανοίγει και τα πλήθη παρατάσσονται για να ξεκινήσουν το παιχνίδι τους.
Από την εμφάνιση του πλήθους, τουλάχιστον οι μισοί από αυτούς είναι πολύ νέοι για να μπορούν να νοσταλγούν το παιχνίδι Αστεροειδείς ή Γκαλάγκα στην τραπεζαρία μιας Paesano’s Pizza στην Main Street, ΗΠΑ. Πιθανότατα μεγάλωσαν παίζοντας παιχνίδια PlayStation και iOS, αλλά αυτό δεν τους εμποδίζει να πέσουν τέταρτο μετά το τέταρτο σε κουλοχέρηδες και απολαμβάνοντας τα κατώτερα γραφικά των παιχνιδιών στο Ground Kontrol.
Maybeσως είναι το ίδιο πράγμα που οδηγεί τις πωλήσεις τσόκαρα από τη δεκαετία του ’70 και Οι χτυπημένες κιθάρες του Fender Relic. Or ίσως είναι η δυνατότητα να μοιραστείτε μια μπύρα πρόσωπο με πρόσωπο με τον συνεργάτη σας στο παιχνίδι. Ό, τι κι αν είναι, μπορείτε να νιώσετε την ενέργεια να πάλλεται μέσα στο δωμάτιο.
"Πέρα από τη νοσταλγία, έχουν απλώς ιδιότητες που είναι δύσκολο να βρεθούν στη σύγχρονη ψυχαγωγία", δήλωσε ο Santana. «Τα παιχνίδια της« χρυσής εποχής »ειδικότερα - Pac-Man, Γκαλάγκα, και τα λοιπά. - έχουν απλό σχεδιασμό παιχνιδιού που σας επιτρέπει να επιλέξετε το παιχνίδι σχετικά εύκολα, αλλά αυξανόμενη δυσκολία που σας κάνει να επιστρέφετε για περισσότερα ».
Και μπορεί να είναι το μόνο μέρος στην πόλη όπου επιτρέπεται η κατανάλωση αλκοόλ και η οδήγηση, καθώς οι παίκτες σπρώχνουν το Pabst Blue Ribbon και παίζουν Μάριο Καρτ.
Ακόμα και μετά από τόσα χρόνια, Κυρία Pac-Man συνεχίζει να είναι το αγαπημένο του κοινού, ακολουθούμενο από κλασικά όπως Μονομαχία ιππέων με κοντάρια, Jam NBA και Tron.