Τζέιμςλέει:
Τι κάνω με τους νεκρούς Mac! Γιατί να αναβιώσετε, να ανανεώσετε και να χρησιμοποιήσετε ξανά! Όπως πολλοί ακροατές μας, το σπίτι μου είναι ένα καταφύγιο για απορριμμένα Mac. Έχω περίπου 170 από αυτά!
Ντουντςλέει:
Λοιπόν, δεν ξεφεύγουν πάντα αμέσως.
Εδώ στο Οζ, βρήκα ένα παλιό iMac 233 MHz, που βρισκόταν στο πεζοδρόμιο/μονοπάτι για μερικές μέρες. Δεν μπορούσα να συγκρατηθώ και το έφερα σπίτι. Το έβαλε στην πρίζα και ανέβηκε.
Μπάριλέει:
Τα Mac δεν είναι ευάλωτα σε trojans και Malwares. Σημείωσα ότι κακόβουλο λογισμικό, λογισμικό υποκλοπής spyware και trojan συγγραφείς έχουν αρχίσει να στρέφουν την προσοχή τους σε mac. Οι Steve jobs θα πρέπει να κάνουν το τελευταίο mac osx επαρκώς προστατευμένο από αυτά τα είδη κακόβουλου λογισμικού.
Μπήκα στον πειρασμό να αγοράσω ένα από αυτά τα γλυκά είδη. Τώρα μπορεί να αλλάξω γνώμη και να γίνω λιτός.
Ανδρέαςλέει:
Περπατούσα στο δρόμο πριν από περίπου ένα χρόνο και είδα έναν άντρα να τοποθετεί ένα TiBook στο πεζοδρόμιο. Δεν ήθελα να φανώ σαρωτής, έτσι στρογγυλοποίησα το μπλοκ (δίνοντάς του αρκετό χρόνο για να τελειώσει να βγάλει τα σκουπίδια του), και πολύ γρήγορα το πήρα. Θα έλεγα ότι χρειάστηκαν περίπου πέντε λεπτά συνολικά.
Όπως αποδείχθηκε, το μόνο λάθος ήταν ότι η μπαταρία ήταν νεκρή και ότι είχε μια ανεπαρκή εγκατάσταση του Tiger, με αρκετά εξαρτήματα να λείπουν. Το πήρα σπίτι, το καθάρισα, το συνέδεσα με τον παλιό μου προσαρμογέα yo-yo, εγκατέστησα ένα νέο τσιπ RAM 512MB, έκανα μια καλή «διαγραφή και εγκατάσταση» του Tiger και voila. Το μόνο που χρειαζόμουν ήταν να παραγγείλω μια νέα μπαταρία.
Πληκτρολογώ αυτήν την ανάρτηση σε αυτήν τη στιγμή.
Ανδρέαςλέει:
Περπατούσα στο δρόμο πριν από περίπου ένα χρόνο και είδα έναν άντρα να τοποθετεί ένα TiBook στο πεζοδρόμιο. Δεν ήθελα να φανώ σαρωτής, έτσι στρογγυλοποίησα το μπλοκ (δίνοντάς του αρκετό χρόνο για να τελειώσει να βγάλει τα σκουπίδια του), και πολύ γρήγορα το πήρα. Θα έλεγα ότι χρειάστηκαν περίπου πέντε λεπτά συνολικά.
Όπως αποδείχθηκε, το μόνο λάθος ήταν ότι η μπαταρία ήταν νεκρή και ότι είχε μια ανεπαρκή εγκατάσταση του Tiger, με αρκετά εξαρτήματα να λείπουν. Το πήρα σπίτι, το καθάρισα, το συνέδεσα με τον παλιό μου προσαρμογέα yo-yo, εγκατέστησα ένα νέο τσιπ RAM 512MB, έκανα μια καλή «διαγραφή και εγκατάσταση» του Tiger και voila. Το μόνο που χρειαζόμουν ήταν να παραγγείλω μια νέα μπαταρία.
Πληκτρολογώ αυτήν την ανάρτηση σε αυτήν τη στιγμή.
Doogieλέει:
Ω ναι - οι παλιοί Mac πηγαίνουν στα παιδιά μου ή στη μαμά μου, όποιος έχει μεγαλύτερη ανάγκη.
Όταν τελειώσουν, επιστρέφουν για να πάνε στο μουσείο/το γκαράζ μου, όπου κάθονται σαν να είναι στο νησί με ακατάλληλα παιχνίδια. Κάθε τόσο βγαίνουν και ξεσηκώνονται, αλλά αυστηρά για διασκέδαση. Τα παιδιά μου είναι συνήθως εκτός εαυτού όταν βλέπουν ότι η ασπρόμαυρη οθόνη 9 come ζωντανεύει. (Αν ήξεραν ότι πλήρωσα δύο φορές το κόστος για το νέο μου MacBook Pro ...)
-Ντούγκι