Ακριβώς όταν νομίζετε ότι έχουν απομείνει λίγα για να αποκαλυφθούν με τη φωτογραφία, ο Stephen Orlando έρχεται και φωτίζει ένα νέο φως - ταινίες φωτός για την ακρίβεια - σε κίνηση.
Για να φανταστείτε το σπρώξιμο σπρώξιμο ενός κτυπήματος καγιάκ ή το loop που ακολουθεί μια σερβίρισμα τένις, ίσως σκεφτείτε να χρησιμοποιήστε βίντεο και επιβραδύνετε την ακολουθία των καρέ για να αποκτήσετε μια αίσθηση των προτύπων κίνησης που χρησιμοποιούν τα σώματα για την προώθηση προς τα εμπρός.
Ο Ορλάντο, από το Βατερλό, Οντάριο, Καναδάς, περιέχει την πλήρη τροχιά της κίνησης σε ένα μόνο ακίνητο πλαίσιο με μεγάλες εκθέσεις και απλή τεχνική φωτισμού που φαίνεται να φωτίζει τις κατά τα άλλα αόρατες δυνάμεις παίζω.
Συνδέει προγραμματιζόμενες λωρίδες φωτός LED σε αντικείμενα, όπως ένα κουπί καγιάκ, ή στα ρούχα και τα άκρα ενός κινούμενου σώματος για να αποκαλύψει επαναλαμβανόμενα σχέδια φωτός.
Η φωτογραφία μεγάλης έκθεσης ήταν από καιρό μια δημοφιλής τεχνική για τη λήψη θολώματος κίνησης από σύννεφα και νερό ή το ίχνος φωτός τη νύχτα που προκαλείται από τα φώτα του αυτοκινήτου, τα πυροτεχνήματα, ακόμη και το ίχνος των αστεριών από την τροχιά μας πλανήτης. Είναι διασκεδαστικό να θέτετε τη φωτογραφική σας μηχανή σε λάμπα στο σκοτάδι και να βάφετε με ζελατινοποιημένο φως φλας.
Ένας από τους πιο δημοφιλείς ιστότοπους για τη μελέτη φωτογραφίας μεγάλης έκθεσης είναι bulbexposures.com.
Τα ενδιαφέροντα του Ορλάντο, ωστόσο, δεν ξεκινούν με την κάμερα.
«Το υπόβαθρο μου είναι η μηχανική, συγκεκριμένα η αεροδυναμική», δήλωσε ο Ορλάντο στο Cult of Mac. «Έχω περάσει αρκετά χρόνια στην ανάλυση και τη μέτρηση της ροής του υγρού χρησιμοποιώντας διάφορες τεχνικές.»
Αυτές οι τεχνικές αφορούσαν τεχνική φωτογραφία υψηλής ταχύτητας που έμαθε κατά τη διάρκεια του μεταπτυχιακού σχολείου. Λατρεύει τους εξωτερικούς χώρους και είναι αυτοδίδακτος φωτογράφος, έχοντας μάθει για τα γυρίσματα από τον πατέρα του.
Η ιστοσελίδα του γκαλερί είναι γεμάτες πολύχρωμες μελέτες υπαίθριων σπορ όπως καγιάκ, κολύμπι, ακόμη και πόλο ποδηλάτου. Έχει επίσης μια συλλογή με τις κινήσεις των ποδιών και των χεριών των καράτε.
Ο Ορλάντο έχει μελετήσει την φωτεινή ζωγραφική ενός συναδέλφου φωτογράφου Πάτρικ Ρότσεν καθώς και μελέτες μακράς έκθεσης που έγιναν από φωτογράφο του MIT τη δεκαετία του 1930 και του ’40.
«Η ιδέα για αυτές τις φωτογραφίες ήταν ο συνδυασμός των τριών ενδιαφερόντων μου, της αεροδυναμικής, του εξωτερικού χώρου και της φωτογραφίας», είπε. «Δεν πηγαίνω ποτέ ταξίδι με κανό χωρίς τη θήκη και την κάμερα του Pelican.
Κατά καιρούς, ο Ορλάντο είναι ο καγιάκερ κολυμβητής στις φωτογραφίες του, αλλά κατά τα άλλα βρίσκεται πίσω από την κάμερα. Επισημαίνει επίσης ότι τα ίχνη φωτός δημιουργούνται στην κάμερα από το θέμα και όχι από οποιαδήποτε εργασία μετά την παραγωγή.
«Έχω μια λίστα με κινήσεις και δραστηριότητες που θα ήθελα να καταγράψω στη συνέχεια», είπε. «Τώρα είναι η σεζόν των χειμερινών σπορ όπου ζω, οπότε η επόμενη σειρά θα έχει χειμερινό θέμα».