Ο Στιβ Τζομπς πιάστηκε από την ιαπωνική ασφάλεια με τον νίντζα να ρίχνει αστέρια στις μεταφερόμενες αποσκευές του
Σύμφωνα με την πιο πρόσφατη έκδοση του SPA! περιοδικό, ο CEO της Apple Steve Jobs δεν σκοπεύει να ξαναεπισκεφθεί την Ιαπωνία. Επίσης, είναι ένας μυστικός νίντζα.
Όπως αναφέρθηκε και μεταφράστηκε από F’ed Gaijan, ο ιδιοσυγκρασιακός ιδρυτής της Apple προφανώς έγινε έξαλλος όταν πέρασε από την ασφάλεια στο αεροδρόμιο Kansai κατά την έξοδό του από τη χώρα μετά από ήσυχες διακοπές κοντά στο Κιότο με την οικογένειά του.
Το πρόβλημα? Η ιαπωνική ασφάλεια βρήκε σούρικεν, ή νίντζα που ρίχνει αστέρια, στις χειραποσκευές του και επέμεινε να τα κατασχέσει. Δεδομένου ότι το αεροδρόμιο Kansai δεν διαθέτει διαδικασίες για την αντιμετώπιση ιδιωτικών αεροσκαφών και άλλων VIP, έτσι ο Jobs περνούσε από την ασφάλεια όπως όλοι οι άλλοι.
Σύμφωνα με το SPA!, Ένας κοκκινομάλλης Job τσαντίστηκε: «Σχεδόν δεν σχεδιάζω να καταλάβω το δικό μου ιδιωτικό τζετ! Τι χώρα! Δεν θα γυρίσω ποτέ! » Στη συνέχεια, καλώντας το απίστευτό του
kuji-kiri ικανότητες νίντζα, ο Jobs έλιωσε στις σκιές, για να μην τον ξαναδεί κανείς στην Ιαπωνία.