Μόλις μια εβδομάδα αφότου πήραμε το Photoshop στο iPad, έρχεται μια εφαρμογή που φαίνεται ότι όλοι περιμέναμε να φαίνεται το Photoshop στο iPad. Ονομάζεται Laminar και ο καλύτερος τρόπος για να το περιγράψετε είναι Lightroom lite.
Με την πρώτη ματιά, Ελασματώδης μοιάζει πολύ με μια συρρικνωμένη εφαρμογή επιφάνειας εργασίας. Και σε δεύτερη ματιά, εξακολουθεί να συμβαίνει. Ενώ είναι βολικό να τα έχετε όλα στην οθόνη ταυτόχρονα, σημαίνει ότι τα χειριστήρια - διακόπτες και ρυθμιστικά - είναι όλα μικροσκοπικά και χρησιμοποιούνται καλύτερα με γραφίδα αντί για δάχτυλο.
Ο σχεδιασμός UI δεν γίνεται καλύτερος όταν αρχίσετε να εμφανίζετε μενού. Ξέρετε πώς όταν τα παιδιά χρωματίζουν ένα βιβλίο ζωγραφικής, χρησιμοποιούν κάθε έγχρωμο δείκτη στη συσκευασία σε κάθε σελίδα; Το Laminar είναι έτσι, μόνο με στοιχεία UI αντί για χρώματα.
Τούτου λεχθέντος, η εφαρμογή είναι γρήγορη. Φόρτωσα μερικές εικόνες και έπαιξα με τα εργαλεία προσαρμογής. Οι καμπύλες, τα επίπεδα, το χρώμα, η φωτεινότητα και άλλα είναι όλα στα αριστερά, όπως το Lightroom, και όλα είναι πολύ αποκριτικά. Ωστόσο, δεν είναι σε πραγματικό χρόνο: θα πρέπει να περιμένετε μια (πολύ σύντομη) στιγμή για να ενημερώνεται η εικόνα κάθε φορά που κάνετε μια προσαρμογή. Αυτό είναι πιο ενοχλητικό από όσο ακούγεται.
Κανάλια, υφές, κείμενα και εργαλεία κάλυψης ολοκληρώνουν το πακέτο, αλλά υπάρχουν και άλλες παραξενιές. Όσο κι αν προσπάθησα, δεν βρήκα τρόπο να αλλάξω τη σειρά των επιπέδων ή να αλλάξω την ορατότητά τους. Maybeσως είμαι χαζός, αλλά φαίνεται ότι αυτά τα πράγματα λείπουν ή είναι απλά δύσκολο να βρεθούν.
Ωστόσο, η εφαρμογή είναι πολύ, πολύ φθηνή για αυτό που παίρνετε. Στα $ 2, μάλλον θα πρέπει να το δοκιμάσετε.
[μέσω iPhoneography]