Η Μόνα Σίμπσον, η αδερφή του Στιβ Τζομπς, δημοσίευσε τη δοξολογία της για τον αδερφό της στο Οι Νιου Γιορκ Ταιμς σήμερα. Το κομμάτι είναι το πιο συγκινητικό, οικείο αφιέρωμα στον Steve που έχουμε δει από το θάνατό του.
Τρίτη πρωί, μου τηλεφώνησε για να μου ζητήσει να πάω γρήγορα στο Πάλο Άλτο. Ο τόνος του ήταν στοργικός, αγαπητός, αγαπητικός, αλλά σαν κάποιον του οποίου οι αποσκευές ήταν ήδη δεμένες πάνω στο όχημα, ο οποίος βρισκόταν ήδη στην αρχή του ταξιδιού του, ακόμα και όπως λυπόταν, πραγματικά λυπόταν πραγματικά, για να γίνει αφήνοντας μας.
Άρχισε τον αποχαιρετισμό και τον σταμάτησα. Είπα: «Περίμενε. Ερχομαι. Είμαι με ταξί για το αεροδρόμιο. Θα είμαι εκεί."
«Σου το λέω τώρα γιατί φοβάμαι ότι δεν θα τα καταφέρεις εγκαίρως, γλυκιά μου».
Όταν έφτασα, αυτός και η Λορέν του αστειεύονταν μαζί σαν σύντροφοι που ζούσαν και δούλευαν μαζί κάθε μέρα της ζωής τους. Κοίταξε στα μάτια των παιδιών του σαν να μην μπορούσε να ξεκλειδώσει το βλέμμα του.
Μέχρι τις 2 το μεσημέρι, η γυναίκα του μπορούσε να τον ξυπνήσει, για να μιλήσει με τους φίλους του από την Apple.
Στη συνέχεια, μετά από λίγο, ήταν σαφές ότι δεν θα ξυπνούσε πια μαζί μας.
Η αναπνοή του άλλαξε. Έγινε αυστηρό, σκόπιμο, σκόπιμο. Τον ένιωθα να μετράει ξανά τα βήματά του, σπρώχνοντας πιο μακριά από πριν.
Αυτό έμαθα: δούλευε και σε αυτό. Ο θάνατος δεν συνέβη στον Στιβ, τον πέτυχε.
Διαβάστε ολόκληρο το κομμάτι επί Οι Νιου Γιορκ Ταιμς. Απίστευτες στιγμές και πτυχές της ζωής του Στιβ αποκαλύπτονται από μια πολύ μοναδική οπτική γωνία. Η Μόνα Σίμπσον περιγράφει επίσης τα τελευταία λόγια του Στιβ.