Kommende Steve Jobs -auktion er en skattekiste for Apple -fans

En skattekiste af Steve Jobs-relaterede varer går under hammeren i en kommende martsauktion med titlen, ja, Steve Jobs-auktionen.

Organiseret af RR -auktioner, består partiet af forskellige Apple-relaterede varer. Disse omfatter a PowerBook signeret af Jobs, en original Apple-1-computer og et utroligt sjældent Apple II-dokument underskrevet af Jobs, der tidligere tilhørte Apples første industridesigner Jerry Manock.

Jerry Manock
Jerry Manock var far til Apples industrielle design.
Foto: RR Auktion

"Offentligheden ser Steve Jobs som ikonet for den nuværende computeralder," sagde Bobby Livingston, koncerndirektør ved RR Auctions, Cult of Mac.

Livingston bemærker, at Jobs var en "tilbageholdende" autograf -underskriver og derved gjorde varer underskrevet af den afdøde Apple -CEO mere samlerobjekt.

"Han hævdede altid, at hans succes var et resultat af en teamindsats, og derfor nægtede han ofte at give en autograf, hvis resten af ​​hans medarbejdere ikke var inkluderet," sagde Livingston.

Jerry Manock, far til Apples industrielle design

Livingston sagde, at hans personlige yndlingsartikel i den kommende auktion er en kontrakt fra 1977 med Jerry Manock. Manock er far til Apples industrielle design. Kontrakten var at designe en skal til Apple II. Manocks pris for at gøre det var blot $ 270, svarende til $ 1.150 i dag. Dokumentet indeholder Jobs signatur. Apple II sluttede være Apples første massemarkedsmaskine - og computeren, der gjorde Apple til en succes.

Der er også en Macintosh 128K-computer med en "In Appreciation: Jerry Manock" dedikation, et Jobs-signeret Apple bonusnotat, Apple strandhåndklæder, et neonskilt med Apple-logo fra 1987 og meget mere.

Cult of Mac kontaktede Jerry Manock for at spørge, hvorfor han solgte en del af sine Apple -memorabilia.

"Jeg indså for et stykke tid siden, at de fleste af disse ting bare sad i et skab, uvurderet og ukendt af alle undtagen mig," sagde han. ”Jeg besluttede, at jeg ville videregive den ukendte‘ værdi ’til mine børn og børnebørn, inden jeg forlader hovedstaden E. Således arver de en kopi af kataloget med en beskrivelse af hvert element og har en [monetær] repræsentation i 2020 af branchens opfattede værdi af mit bidrag til Apple. ”

Manock omtalte dette som en "win-win for mig."

Steve Jobs -auktion har noget for enhver smag (inklusive de meget rige)

Auktionens sikre store pengemager vil sandsynligvis være en Apple-1. Det er en af ​​blot en håndfuld arbejdsmodeller, der menes at eksistere i dag. Denne fuldt funktionelle model er komplet med alle komponenter og tilbehør, der kræves til drift. Det blev erhvervet af ejeren tilbage i 1980'erne i en handel med en nyere IBM -computer. (Det ligner nok ikke så meget i bakspejlet!)

Apple-1
En af Apples første computer nogensinde er en sjælden vare blandt samlere.
Foto: RR Auktion

Den nuværende rekordpris for en Apple-1 blev sat i 2014 på en Bonhams History of Science -auktion i New York City. Denne computer hentede hele 910.000 dollars, på trods af tidlige estimater, der forudsagde, at den ville koste mellem $ 300.000 og $ 500.000. Det bliver interessant at se, hvad denne sælger for.

Selvom du ikke har fået Apple-1-penge, er der dog sandsynligvis stadig noget, du kan få fat i. "Der er bestemt noget for enhver smag, og det er det, der gør et godt velafrundet salg," sagde RR Auction's Bobby Livingston. "Den tidlige Apple -ephemera er temmelig hip og overkommelig."

Steve Jobs -auktionen med The Lifetime Collection af Apple Product Design Engineer, Jerrold Manock, åbner for online bud den 5. marts. Det løber til og med den 12. marts. Cult of Mac giver dig besked, når kataloget er gjort tilgængeligt online.

Seneste blogindlæg

| Cult of Mac
August 20, 2021

| Cult of Mac
August 20, 2021

| Cult of Mac
August 20, 2021